Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det i bandy-VM – här är alla resultat och matchfakta

Bandypuls har koll på alla resultat och matchfakta i bandy-VM.
Denna artikel uppdateras med det senaste under hela mästerskapet i Chabarovsk.

Annons

► Bandypuls sänder VM i Chabarovsk – här är matcherna du ser hos oss

Lär känna landslaget – med Johan Löfstedt: "Han har satt i system att folk ska vänta på honom"

Söndag 4/2

Final: Ryssland–Sverige 5–4 (3–1)

Målen: 1–0 (2) Almaz Mirgazov (Sergey Lomanov), 2–0 (5) Almaz Mirgazov (Sergey Shaburov), 2–1 (16) Per Hellmyrs, 3–1 (26) Alan Dzhusoev (Andrey Prokopiev), 3–2 (46) Johan Löfstedt (Per Hellmyrs), 4–2 (50) Maxim Ishkeldin, 4–3 (61) Daniel Berlin, 4–4 (64) Adam Gilljam, 5–4 (78) Almaz Mirgazov (Vadim Chernov).

Hörnor: 6–6.

Utvisningar, Ryssland: 1x10. Sverige: 2x10.

Publik: 8 967.

Bronsmatch: Finland–Kazakstan 8–4 (3–1)

Målen: 1–0 (13) Markus Kumpuoja, 1–1 (15) Dmitry Zavidovskiy (Vasiliy Zhaukenov), 2–1 (20) Markus Kumpuoja, 3–1 (35) Mikko Lukkarila (Eetu Peuhkuri), 3–2 (54) Artem Vshivkov (Ruslan Galyautdinov), 4–2 (57, straff) Juho Liukkonen, 4–3 (60) Rauan Issaliev (Vasiliy Zhaukenov), 5–3 (62) Mikko Lukkarila (Juho Liukkonen), 6–3 (75) Eetu Peuhkuri (Samuli Helavuori), 7–3 (76) Tuomas Määttä (Niko Nissinen), 7–4 (79) Rauan Issaliev, 8–4 (90) Ilari Moisala.

Hörnor: 3–11.

Utvisningar: Finland –, Kazakstan 3x10.

Domare: Jonas Kandell.

Publik: 1 320.

Lördag 3/2

Semifinal: Sverige–Kazakstan 5–4 (2–2)

Målen: 1–0 (3) Christoffer Edlund (Erik Pettersson), 1–1 (18) Artem Vshivkov, 1–2 (32) Artem Vshivkov, 2–2 (41, hörna) Daniel Berlin (Erik Säfström), 3–2 (49, på straff) Christoffer Edlund, 4–2 (66) Johan Löfstedt (Christoffer Edlund), 4–3 (73, hörna) Ruslan Galyautdinov (Rauan Issaliev), 5–3 (82) Christoffer Edlund (Erik Pettersson), 5–4 (84, hörna) Artem Vshivkov (Rauan Issaliev).

Hörnor: 13–4.

Utvisningar: Sverige 1x10, Kazakstan 1x10.

Publik: 2 274

Domare: Nikita Yuklyaevskikh

Semifinal: Ryssland–Finland 8–2 (5–1)

Mål: 1–0 (2) Sergej Lomanov (Maxim Ishkeldin), 2–0 (8) Almaz Mirgazov (Alan Dzhusoev), 3–0 (18) Maxim Ishkeldin (Alan Dzhusoev), 4–0 (22) Evgeny Dergaev (Mikhail Prokopiev), 4–1 (29, hörna) Juho Liukkonen (Tuomas Määttä), 5–1 (40) Andrey Prokopiev, 6–1 (52) Vadim Chernov (Sergej Shaburov), 7–1 (53) Almaz Mirgazov, 8–1 (74) Artem Bondarenko (Evgeny Dergaev), 8–2 (90) Teemu Määttä.

Hörnor: 11–5.

Utvisningar: Ryssland 2x10, Finland 3x10.

Domare: Jonas Kandell.

Publik: 6 186.

Placeringsmatch, 5–6:e plats: USA–Norge 3–2 (1–1)

Mål, USA: Michael Carman 2, Wyatt Wenzel.

Norge: Sondre Bratvold Kristoffersen, Carl Isac Jerner.

Publik: 867.

Placeringsmatch, 7–8:e plats: Tyskland–Ungern 21–1 (13–0)

Mål, Tyskland: Alexander Kolyagin 6, David Kail 4, Andrej Völker 2, Michael Dunaev 2, Alexander Kuznetsov 2, Dmitri Kusmin, Eugen Kudrin, Theo Simon Houck, Ewald Paul, Ulf Niklas Laue.

Ungern: Dennis Pacsay.

Publik: 319.

Fredag 2/2

Kvartsfinal: Ryssland–Tyskland 26–1 (17–0)

Mål, Ryssland: Evgeny Dergaev 4, Vadim Arkhipkin 4, Almaz Mirgasov 4, Sergej Lomanov 3, Janis Befus 3, Artem Bondarenko 2, Yuri Vikulin 2, Vadim Chernov 2, Andrey Prokopiev, Vasilij Granovskiy.

Tyskland: Andrej Völker.

Publik: 2 665.

Kvartsfinal: Sverige–Ungern 16–3 (7–0)

Målen: 1–0 (3) Christoffer Edlund (Johan Löfstedt), 2–0 (15) Adam Gilljam (Johan Löfstedt), 3–0 (18) Christoffer Fagerström (Adam Gilljam), 4–0 (28) Simon Jansson, 5–0 (32) Christoffer Fagerström (Joakim Andersson), 6–0 (39) David Pizzoni Elfving (Adam Gilljam), 7–0 (44) Christoffer Edlund (Daniel Berlin), 8–0 (53) Johan Löfstedt (Simon Jansson), 9–0 (56) Hans Andersson (David Pizzoni Elfving), 10–0 (58) Erik Säfström (Adam Gilljam), 11–0 (68) Christoffer Fagerström (Patrik Hedberg), 12–0 (70) Simon Jansson (Adam Gilljam), 13–0 (71) Johan Löfstedt (Christoffer Fagerström), 14–0 (76) Adam Gilljam, 14–1 (79) Péter Jankovics (Linus Schellin), 15–1 (80) Simon Jansson, 15–2 (82) András Kordisz, 16–2 (84) Joakim Andersson (Hans Andersson), 16–3 (86) András Kordisz (Oleksiy Khomenko).

Hörnor: 6–7.

Utvisningar: –.

Domare: Jonas Kandell.

Publik: 738.

Kvartsfinal: Finland–USA 13–4 (7–0)

Mål, Finland: Markus Kumpuoja 5, Mikko Lukkarila 3, Jimi Heinonen 2, Teemu Määttä, Tuomas Määttä, Eetu Peuhkuri

USA: Andrew Knutson, Michael Carman, Daren Richardson, Dane Erickson

Publik: 487

Kvartsfinal: Norge–Kazakstan 1–6 (1–3)

Mål, Kazakstan: Rauan Issaliev 3, Artem Vshivkov 2, Maxim Riazanov

Norge: Nikolai Rustad Jensen

Publik: 234

Torsdag 1/2

Grupp B: Tyskland–Ungern 9-5

Mål, Tyskland: Andrej Völker 2, Alexander Kolyagin 2, Michael Dunaev 2, Dimitri Kusmin, David Kail, Theo Simon Houck

Ungern: Linus Schellin, Ludvig Jozef Polgar, Botond Felix Frajka, Dennis Elias Pacsay

Publik: 138

Onsdag 31/1

Grupp A: Norge–Finland 0–7 (0–3)

Mål, Finland: Markus Kumpuoja 3, Teemu Määttä 2, Niko Nissinen, Samuli Helavuori

Publik: 737

Grupp B: Tyskland–Kazakstan 2–17 (1–11)

Mål, Tyskland: Alexander Koljagin, Alexander Kuznetsov

Kazakstan: Rauan Issaliv 4, Victor Chernyshev 3, Evgeny Leonov 2, Maxim Utebaliev 2, Vasiliy Zhaukenov, Ruslan Galyautdinov, Sultan Kadirzhanov, Artem Vshivkov, Maxim Riazanov

Publik: 567

Grupp B: USA–Ungern 16–1 (12–0)

Mål, USA: Kevin Brown 5, Alexander Zitouni 2, Mikael Lickteig 2, Dane Erickson 2, Maclain Williams, Peter Knutson, Michael Carman, Wyatt Wenzel, Jacob Blucher

Ungern: András Kordisz

Publik: 376

Grupp A: Sverige–Ryssland 6–3 (2–1)

Målen: 1–0 (5) Daniel Berlin (Johan Löfstedt), 2–0 (10) Joakim Andersson (Per Hellmyrs), 2–1 (29) Alan Dzhusojev, 2–2 (48) Maxim Ishkeldin, 3–2 (53) Joakim Andersson (Adam Gilljam), 4–2 (60, hörna) Martin Johansson (Erik Säfström), 5–2 (63) Christoffer Fagerström (David Pizzoni Elfving), 6–2 (69) Christoffer Fagerström (Adam Gilljam), 6–3 (90) Janis Befus (Maxim Ishkeldin)

Hörnor: 4–11

Utvisningar: Sverige 2x10, Ryssland 5x10

Publik: 7 520

VM med Bandypuls – följ liverapporteringen från Chabarovsk

Tisdag 30/1

Grupp B: Kazakstan–USA 14–1 (7–1)

Mål, Kazakstan: Rauan Issaliev 4, Victor Chernyshev 3, Artem Vshivkov 2, Evgeny Leonov 2, Ruslan Galyautdinov, Iskander Nugmatov, Maxim Utebaliev

USA: Kevin Brown

Publik: 538

Grupp A: Sverige–Norge 17–0 (6–0)

Målen: 1–0 (03) Johan Löfstedt (Jesper Eriksson), 2–0 (09) Joakim Andersson (Christoffer Fagerström), 3–0 (15) Johan Löfstedt (Joakim Andersson), 4–0 (32, hörna) Erik Pettersson (Per Hellmyrs), 5–0 (33) Johan Löfstedt (Erik Pettersson), 6–0 (44, straff) Erik Pettersson, 7–0 (45) Johan Löfstedt (Jesper Eriksson), 8–0 (49) Erik Säfström (Daniel Berlin), 9–0 (58) Johan Löfstedt (Hans Andersson), 10–0 (62) Jesper Eriksson (Erik Pettersson), 11–0 (65) Erik Pettersson (Erik Säfström), 12–0 (67) Simon Jansson (Hans Andersson), 13–0 (70) Christoffer Fagerström (Hans Andersson), 14–0 (72) Simon Jansson (Per Hellmyrs), 15–0 (81) Erik Säfström (David Pizzoni Elfving), 16–0 (85) Simon Jansson (Jesper Eriksson), 17–0 (87, hörna) Hans Andersson (Jesper Eriksson)

Hörnor: 13–3

Utvisningar: Sverige 1x10, Norge 3x10

Publik: 1 262

Grupp A: Ryssland–Finland 2–1 (1–1)

Mål Ryssland: Maxim Ishkeldin, Almaz Mirgazov

Finland: Juho Liukkonen

Publik: 4 321

SUPERINSIDE: Bandypuls stora bildextra från Chabarovsk – staden, spelarna och matcherna

Måndag 29/1

Grupp B: USA–Tyskland 14–4 (7–2)

Mål, USA: Kevin Brown 5, Mikael Lickteig 3, Michael Carman, Daren Richardson, Wyatt Wenzel, Maclain Williams, Timothy Dwyer, självmål.

Tyskland: Alexander Kolyagin 3, Andrej Völker.

Publik: 520

Grupp B: Ungern–Kazakstan 0–29 (0–18)

Mål, Kazakstan: Rauan Issaliev 8, Evgeny Leonov 5, Victor Chernyshev 4, Anton Khrapenkov 3, Artem Vshivkov 2, Dmitry Zavidovsky 2, Maxim Riazanov, Vasily Zhaukenov, Iskander Nugmanov, Sultan Kdirzhanov, Maxim Utebaliev

Publik: 495

Grupp A: Sverige–Finland 9–1 (5–0)

Målen: 1–0 (3) Daniel Berlin, 2–0 (8, hörna) Johan Löfstedt (Per Hellmyrs), 3–0 (18) Christoffer Fagerström (Erik Pettersson), 4–0 (27) Martin Johansson (Jesper Eriksson), 5–0 (32) Daniel Berlin (Simon Jansson), 5–1 (52) Tuomas Määtä (Eetu Peuhkuri), 6–1 (68) Andreas Westh, 7–1 (77, straff) Erik Pettersson, 8–1 (80) Erik Pettersson (Johan Löfstedt), 9–1 (82) Christoffer Fagerström (Adam Gilljam)

Hörnor: 7–5

Utvisningar: Sverige 2x10, Finland 5x10

Publik: 2 605

Grupp A: Ryssland–Norge 15–1 (6–0)

Målen, Ryssland: Sergej Lomanov 4, Evgeny Dergaev 3, Maxim Ishkeldin 2, Almaz Mirgazov 2, Andrey Prokopiev, Artem Bondarenko, Alan Dzhusoev, Vladimir Kalanchin

Norge: Sondre Bratvold Kristoffersen.

Publik: 9 432

Här är matcherna som Bandypuls sänder exklusivt från bandy-VM

Bandypuls hårdbevakar VM i Chabarovsk – här är vår uppställning i mästerskapet

Mer läsning

Annons