Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

NT LIVESÄNDER RÅNÄSCUPEN 3-5 JANUARI. Största tv-satsningen någonsin – 50 matcher visas av NT

 
Rånäscupen 2020
Visa alla artiklar

Norrtelje Tidning livesänder 17 timmar lokalfotboll, den 3 till 5 januari.
Missa inte tv-sändningarna från Rånäscupen.

Annons

LIVE-TV 17.55: Se Rånäscupen live med Norrtelje Tidning - här är dagens tv-matcher

Norrtelje Tidning har sedan tidigare berättat om en satsning på livesänd ungdomssport. Nu utökas satsningen på live-tv. Vid flera tillfällen har NT stått för livesändningar från futsalmatcher och turneringar i Roslagen. Senast hösten 2019 från Ankaret Futsal Cup där Edsbro IF (herr) och Rimbo IF (dam) vann den historiska turneringen på Norrtälje Sportcentrum.

För ett år sedan livesände NT från exempelvis Rimbocupen och i höstas valde NT att livesända 23 matcher från finaldagen i Ankaret Futsal Cup.

Nu livesänder Norrtelje Tidning - samtliga matcher från Rånäscupen och Långsjöskolans sporthall i Rimbo under tre dagar när, 3-5 januari.

- Livesport är en väldigt viktig del i vårt erbjudande till våra kunder. För NT så är Rånäscupen ett perfekt arrangemang att livesända och jag kan lova att vi kommer att presentera fler spännande livesatsningar under 2020, så häng med oss, säger Mattias Wallström ansvarig för sportens affärsutveckling på Mittmedia.

Kommentering kommer Svante Störlinge, Martin Lidholm och Christopher Grönlund stå för.

Carl Juborg, chefredaktör på Norrtelje Tidning:

– Vi vill erbjuda nya och nuvarande användare i våra kanaler intressant livesport året om, både ungdom och senior. Det är heller inget tvivel om att lokalfotbollen glöder, säger han.

Fotnot: Artiklar där du ser matcherna publiceras aktuell turneringsdag - 3-5 januari.

SPELSCHEMA OCH TV-TIDER PÅ NORRTELJE TIDNING.SE

Fredag 3 januari - gruppspel:

18.00 Riala Goif-Goif Kåre 2

18.20 Roslagsbro IF 1-Rånäs Zwei

18.40 Brottby SK-Tiki Taka FC

19.00 Rådmansö Sk 2-Rimbo IF2

19.20 Riala Goif-Roslagsbro IF 1

19.40 Rånäs Zwei-Goif Kåre 2

20.00 Brottby SK-Rimbo IF 2

20.20 Rådmånsö SK 2-Tika Taka FC

20.40 Riala Goif-Rånäs Zwei

21.00 Roslagsbro IF 1-Goif Kåre 2

21.20 Rimbo IF 2-Tiki Taka FC

21.40 Brottby SK-Rådmansö SK 2

4 januari - gruppspel:

12.00 Rimbo IF 1-Lohärad IF

12.20 Rånäs IF-Roslagsbro IF 2

12.40 Rådmansö SK 1-Roslagen SOL

13.00 Roslagsbro U19-Rö IK

13.20 Rimbo IF 1-Roslagsbro IF 2

13.40 Rånäs IF 1-Lohärad IF

14.00 Goif Kåre 1-Hulka GK

14.20 Frösunda SK-Edsbro IF

14.40 Rimbo IF-Rånäs IF 1

15.00 Roslagsbro IF 2-Lohärad IF

15.20 Rådmansö SK 1-Roslagsbro IF U19

15.40 Rö IK-Roslagen SOL

16.00 Goif Kåre 1-Edsbro IF

16.20 Frösunda SK-Hulka GK

16.40 Rådmansö SK 1-Rö IK

17.00 Roslagsbro IF U19-Roslagen SOL

17.20 Goif Kåre 1-Frösunda SK

17.40 Edsbro IF-Hulka GK

5 januari - slutspel:

5 januari - pool och slutspel:

Söndag 5 januari

Poolspel

11.00 Roslagsbro IF 1-Rånäs IF 1

11.20 Rö IK-Frösunda SK

11.40 Riala GoIF-Roslagsbro IF 1

12.00 Rådmansö SK 2-Frösunda SK

12.20 Riala GoIF-Rånäs IF 1

12.40 Rådmansö SK 2-Rö IK

13.00 Roslagsbro IF 2-GoIF Kåre 2

13.20 Brottby SK-Edsbro IF

13.40 Rimbo IF 1-Roslagsbro IF 2

14.00 Roslagsbro IF U19-Edsbro IF

14.20 Rimbo IF 1-GoIF Kåre 2

14.40 Roslagsbro U19-Brottby SK

Pool 1

Riala GoIF

Rånäs IF 1

Roslagsbro IF 1

Pool 2

Rådmansö SK 2

Rö IK

Frösunda SK

Pool 3

Rimbo IF 1

GoIF Kåre 2

Roslagsbro IF 2

Pool 4

Roslagsbro IF U19

Brottby SK

Edsbro IF

Slutspel

Kvartsfinal 1

15.00 1:a Poo1 1-2:a Pool 3

Kvartsfinal 2

15.25 1:a Pool 1-2:a Pool 4

Kvartsfinal 3

15.50 1:a Pool 3-2:a Pool 2

Kvartsfinal 4

16.15 1:a Pool 4-2:a Pool 1

Semi 1

16.40 Kvartsfinal 1-Kvartsfinal 2

Semi 2

17.05 Kvartsfinal 3-Kvartsfinal 4

Final

17.30 Semifinal 1 och Semifinal 2

Här är alla grupper:

Grupp 1

Riala Goif

Rånäs Zwei

Roslagsbro IF 1

Goif Kåre 2

Grupp 2

Brottby SK

Rådmansö Sk 2

Rimbo IF 2

Tiki Taka FC

Grupp 3

Rimbo IF 1

Rånäs IF 1

Roslagsbro IF 2

Lohärad IF

Grupp 4

Rådmansö SK 1

Rö IK

Roslagsbro IF U19

Roslagen SOL

Grupp 5

Goif Kåre 1

Frösunda SK

Edsbro IF

Hulka GK