Illustratören och författaren Sara Lundberg tilldelas bilderbokspriset Snöbollen för boken "Fågeln i mig flyger vart den vill".
I boken skildrar Sara Lundberg den jämtländska bonddottern Berta Hansson och hur hon som ung hittar en väg att forma sitt liv, utbilda sig och förverkliga sin dröm om att bli konstnär.
"'Fågeln i mig flyger vart den vill' visar i sin bildrikedom och generösa, medvetna utformning att bildberättandet är till för alla oavsett ålder och tillhörighet. Boken om Berta Hanssons gryende konstnärskap är av stort värde, såväl konstnärligt som folkbildande och kvinnohistoriskt", lyder motiveringen.
Annons
Annons
För samma bok tilldelades Sara Lundberg Augustpriset i barn- och ungdomsklassen förra året.
Snöbollen delas ut på litteraturfestivalen Littfest i Umeå den 16 mars.

Foto: Hossein Salmanzadeh / TT "Fågeln i mig flyger vart den vill" är en berättelse som lyfter fram den bortglömda konstnären Berta Hansson.