Annons

Annons

Annons

Efter 1500 vandringsutställningar: Nu läggs Riksutställningar ned

Majs sista dag blir även den sista för Riksutställningar. Enligt ett förslag i museiutredningen från 2015 läggs myndigheten ned och i stället kommer Riksantikvarieämbetet att ta över Riksutställningars uppgifter.

Annons

Utställningen "(O)mänskligt" om rasbiologi och skelettsamlare från 2010 gjordes i samarbete mellan Forum för levande historia, Etnografiska museet och Riksutställningar. Nu läggs den sistnämnda myndigheten ner. Arkivbild.

Bild: JOHAN ENGMAN / TT

Riksutställningar har funnits i 52 år och producerat 1 500 vandringsutställningar, ofta i samarbete med andra aktörer.

Myndigheten har fungerat som en expert- och resursmyndighet för utveckling och samarbete inom museiområdet.

Annons

Annons

Det har inget att göra med att Riksutställningar inte bedriver en bra verksamhet. Men myndighetens tjänster efterfrågas inte tillräckligt hög utsträckning för att motivera dess existens, sade den särskilde utredaren Clas-Uno Frykholm 2015 när förslaget om nedläggning presenterades.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan