Annons

Annons

Annons

Lundell: Dylan är inte arrogant

Det är arrogant att kalla Bob Dylan arrogant. Det slår författaren och rockmusikern Ulf Lundell fast i en debattartikel i Aftonbladet, där han går till attack mot Svenska Akademiens Per Wästberg.

Anledningen är att Wästberg i helgen kallade Dylans val att inte kommentera att han tilldelats Nobelpriset i litteratur för "oartigt och arrogant".

Ulf Lundell går det angrepp mot Per Wästberg om Nobelpristagaren Bob Dylans eventuella oartighet.

Bild: Dan Hansson / SvD / TT

"När Samuel Beckett fick Nobelpriset var hans enda kommentar ett förtvivlat 'NO!' Eller om det var ''NON!'. Jag tror inte Akademien i det fallet kom dragandes med "oartigt och arrogant", skriver Lundell och konstaterar att tystnaden kan vara ett sätt för en känd stjärna att distansera sig:

Annons

Annons

"Det är så man gör för att behålla nivå och någorlunda sinnesro i en hård, galen bransch".

Akademiens ständiga sekreterare Sara Danius har tidigare sagt att Wästbergs uttalande står för honom själv och inte representerar Akademiens officiella hållning.


TT Nyhetsbyrån

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan