Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Flera medaljplatser till Roslagen på friidrotts-DM – Rånäs 4H bästa klubb

Under helgen arrangerades Upplands inomhus-DM i friidrott i den nya fina friidrottsarenan i Uppsala för alla ungdomar, seniorer och veteraner som tillsammans gjorde över 1 000 starter.

Annons

Missa inte: Mittmedia sänder bandy-VM – se Sveriges matcher utan extra kostnad för dig som kund

Roslagsklubbarna var väl representerade där Rånäs 4H tog flest segrar med sju mästare. Nya Löparklubben Roslagen tog hem fem titlar och där imponerade Fredrika Karlsson som vann den enda seniortiteln och det gjorde hon på 400 meter med tiden 62.70. Karlsson gjorde även ett bra lopp på 800 meter i hård konkurrens där hon blev 3:a med tiden 2.21.61.

Tomas Jennerstål, LK Roslagen vann även han 800 meter på tiden 2.13.03 i klassen M40. Marianne Smedmark, LK Roslagen tävlande i klassen K40 vann först 800 meter med tiden 2.45.48 och strax efter segrade hon även på 200 meter med tiden 32.44.

LÄS ÄVEN: Rånäs bästa lokala klubb på DM i friidrott – totalt 45 medaljer till kommunen

I tävlingarnas sista gren, löpning 3 000 meter, vann även Frida Säfström, LK Roslagen, i klassen K45 med tiden 11.55.13. Jörgen Lindh i Män 45 och Mikael Tennare i Män 55, båda LK Roslagen, tog silvermedaljer på 3 000 meter med tiderna 10.32.68 respektive 11.30.76.

Rånäs 4H var framgångsrikaste ungdomsklubb och hade 25 aktiva till start. Främst var stavhoppstalangen Greta Erlandsson som för tredje tävlingen i år var över 3 meter, då hon vann Flickor 13 med ett hopp på 3.05. Övriga medaljer gick även till Rånäs 4H genom Tintin Engström på 2.10 och Emilia Johansson som hoppade 2.00.

Greta Erlandsson följde upp sitt Roslagsrekord med en vinst i Flickor-13 under DM. Foto: Privat/Anders Erlandsson

Greta Erlandsson, som vid en tävling i Sätra hall i början på årets höjde Roslagsrekordet till 3.21, för samtliga åldersklasser från ungdom till seniorer, vann även höjdhoppet med ett hopp på 1.43 samt var 3:a på 60 meter häck på tiden 10.59.

Otto Björfors gav Rånäs 4H ytterligare ett guld i stavhopp för Pojkar 15 då han hoppade 2.90 och Jonathan Jonsson tog brons i grenen.

LÄS ÄVEN: Friidrottaren som bryr sig mycket om andras utveckling: "Är en bra förebild"

Alice Eriksson, Rånäs 4H tog hem två DM-medaljer i flickor 19 i sin comeback efter korsbandsskada då hon vann 60 meter på 8.90 och tog brons i höjdhopp med 1.40.

I klassen pojkar 12 tog Rånäs 4H ytterligare UDM-guld då Joel Härensjö vann klart 60 meter häck på tiden 12.19 och även Gabriel Mattsson, Rånäs 4H vann kula i pojkar 12 med en stöt på 7.59 före klubbkamraten Bo Rydstrand.

Niclas Sjöblom, Rånäs 4H tog tre silver med fina resultat 7.62 i löpning 60 meter, 12.90 i kula och var för första gången över 6 meter i längdhopp då han hoppade 6.11.

Gustav Harning, Ununge IF gjorde ett topplopp över 400 meter då han blev UDM-tvåa i pojkar 17 på personbästa 51.99 och hans klubbkamrat Ludvig Reinsson kom trea på 200 meter i pojkar 15 med tiden 25.34. Reinsson blev även fyra på 60 meter med nytt personbästa.

LÄS ÄVEN: Rånästalangens nya framgångar – SM-silver och triss i personliga rekord

Gustav Törnqvist, Estuna IF blev DM 2:a i kula med 8.96.

Roslagsbro IF:s Edvin Blad lund kom tvåa på 60 meter i P12 på tiden 9.46 och trea kom Albin Torngren med 9.48. Dessutom kom Edvin Blad trea i längdhopp på 4.22.

Läsartext

Annons
Annons